Departmental Representatives

Here are your Departmental Representatives:

Faculté
Faculty
Unité
Unit
Représentant
Representative
Arts
Arts visuels
Visual Arts
Christine Conley
Institut d’études canadiennes
Institute of Canadian Studies
Aucun représentant**

No representative**

Études classiques et religieuses
Classics and Religious Studies
Marie-Luce Constant (CLA)

Lucie Dufresne (SRS)

Communication
André Champagne
Diana Gagnon
English Ruth Bradley-St-Cyr
Études de l’environnement
Environmental Studies
Département de français Karine Bougie

Boussad Berrichi

Géographie
Geography
Histoire
History
Lori Jones

Tom Boogaart

Institut des langues officielles et du bilinguisme
Official Languages and Bilingualism Institute
Brunella Masciantonio (FLS)

Reza Farzi (ESL)

Sciences de l’information
Information Studies
Aucun-None*
Linguistique
Linguistics
Kathleen Brannen
Langues et littératures modernes
Modern Languages and Literatures
Najwa Garzouzi

Arkadi Klioutchanski

Musique
Music
Louis Trépanier

Geneviève Bazinet

Philosophie
Philosophy
Noureddine Mouelhi
Théâtre
Theatre
Kristina Watt
École de traduction et d’interprétation
School of Translation and Interpretation
Alain René

Raul Ernesto Col­on

Éducation
Education
Sciences de l’éducation (EDU)
Education Sciences (EDU)
Mahin Tavakoli
Formation à l’enseignement (PED-FR)
Roxanne Leblanc-Lemieux
Formation à l’enseignement (PED-EN) Anna Bowles
Génie
Engineering
Génie biologique et chimique
Chemical and Biological Engineering
 Brad Alan Brad Anton
Génie civil
Civil Engineering
Aucun-None*
Génie mécanique
Mechanical Engineering
Ahsan Ahmed
École d’informatique et de génie électrique (SIGE)
School of Electrical Engineering and Computer Sciences (SEECS)
Fadi Malek & Joe Lostracco
Sciences de la santé
Health Sciences
École des sciences de l’activité physique
School of Human Kinetics
Michael Spivock
École Interdisciplinaire des sciences de la santé
Interdisciplinary School of Health Sciences
Sonia Gulati
Sciences infirmières
School of Nursing
Ndolo Njie-Mokonya

Évy-Aude Nazon

École des sciences de la réadaptation
School of Rehabilitation Sciences
Physiothérapie
Physiotherapy
Anne Taillon
Audiologie et Orthophonie
Audiology-Orthophony
Erin McSweeney
Ergothérapie
Ergotherapy
Tricia Morrison
École de gestion
School of Management
École de gestion
School of Management
Aucune assemblée***

No assembly***

Sciences
Science
Biologie
Biology
Teye Omlin
Chimie
Chemistry
Aucun représentant**

No representative

Sciences de la Terre
Earth Sciences
Aucun représentant**

No representative**

Mathématiques et statistiques
Mathematics and Statistics
Aucun-None*
Physique
Physics
Aucun représentant**

No representative**

Sciences sociales
Social Sciences
École supérieure d’affaires publiques et internationales
Graduate School of Public and International Affairs
Aucun-None*
Criminologie
Criminology
Claire Delisle

Kate Fletcher

École de développement international et mondialisation
School of International Development and Global Studies
Tida Goudiaby
Science économique
Economics
 Marc Prud’homme
Institut d’études des femmes
Institute of Women’s Studies
Julie Perreault
École d’études politiques
School of Political Studies
 Aucun-None*
École de psychologie
School of Psychology
Simon Beaudry

Émilie Gravel

Sociologie et Anthropologie
Sociology and Anthropology
Louise N. Boucher
École de travail social
School of Social Work
Nancy Poirier

* No member has submitted his/her candidacy.

** As per Section 8.1, academic units assigning fewer than 36 credits per academic year to Part-Time Professors don’t offer a seat to a representative of the Part-Time Professors at the departmental assembly.

%d bloggers like this: